U jak Universam to projekt tworzony przez Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur, którego członkowie należą do Rady Pracodawców naszego wydziału.
W badania będące częścią projektu zaangażowani są studenci II roku WZKW, którzy przeprowadzili szereg wywiadów z mieszkańcami oraz m.in. akcję fotograficzną „Zdjęcie za opowieść”. Poniżej krótki opis akcji:
Po prawie 40 latach funkcjonowania zniknie z mapy Warszawy Universam Grochów, pierwsze w Polsce centrum handlowe. W czasach PRL-u stanowił on ważny punkt na handlowej mapie Warszawy. Jest to obiekt, bez którego większość mieszkańców nie wyobraża sobie Grochowa. Do końca 2015 roku prowadzimy badania ukierunkowane na poznanie historii Universamu Grochów z punktu widzenia społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem klientów i pracowników tego centrum handlowego. Przeprowadzamy również szereg działań animacyjno – kulturalnych kierowanych do mieszkańców zarówno Grochowa jak i całej Warszawy.
Inna akcja, której koordynatorką jest studentka III roku WZKW Justyna Górska to „Universam (nie)codzienny” – czyli Universam widziany oczami mieszkańców Grochowa i pracowników sklepu.
Chcemy zostawić trwały ślad po Universamie. Na zakończenie badań oraz wszelkich działań animacyjno-kulturalnych powstanie film dokumentujący jego życie, album ze zdjęciami pierwszej galerii handlowej widzianej oczami zarówno profesjonalnych fotografów, jak i mieszkańców oraz pracowników.