W każdą niedzielę o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie po wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”.
W dniu 13 października 2019 roku o godz. 16.00 po wystawie oprowadzą Piotr Słodkowski i Wojciech Włodarczyk (pracownicy Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną).
Ze wstępu dr Piotra Słodkowskiego do oprowadzania:
Podczas oprowadzania szczególną uwagę poświęcimy dwóm momentom historycznym przywołanym na wystawie „Nigdy więcej”. Oglądając sztukę antyfaszystowską lat 30. w kręgu Grupy Krakowskiej, przyjrzymy się temu, jaką formułę obrazu zaangażowanego społecznie wypracowywano w środowisku krakowskim (i związanym z nim – lwowskim). Następnie, zwracając się ku tradycji wystawy Arsenał (1955), skupimy się przede wszystkim na jednym z manifestów tego pokazu – Napiętnowanych Marka Oberländera. Obraz ten potraktujemy jako przykład realizacji ideologicznego hasła Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi i zarazem jako świadectwo trudnej egzystencji Żydów w Polsce nie tylko w czasie okupacji hitlerowskiej, lecz także w powojennych realiach PRL.
Wstęp na oprowadzanie w ramach biletu na wystawę (5 zł)
Więcej o wystawie: http://nigdywiecej.artmuseum.pl/pl
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/601555337048901/
Marek Oberländer, "Napiętnowani", 1955. Fot. z archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
źródło: MSN