Spotkanie z Mikołajem Szpaczyńskim w Muzeum Ziemi

Opublikowano 10 maja 2023
Pracownia Badań Artystycznych WBASK  zaprasza na spotkanie w Muzeum Ziemi z artystą Mikołajem Szpaczyńskim w dniu 24.05 w godzinach 14.30-17.00
Muzeum Ziemi: Warszawa, Aleja Na Skarpie 20/26, 27

Od 2019 roku artysta realizuje projekt Ciąg dalszy w ramach którego odkopuje jaskinię w okolicy swojego domu w Jaworznie. Kilka milionów lat temu jaskinia ta została doszczętnie pogrzebana przez osady gliniaste. Szpaczyński odsłania jej przestrzeń po raz pierwszy dla ludzkich oczu. W ramach spotkania artysta opowie o kopaniu, relacji z jaskinią i tworzeniu się podziemnego ekosystemu, a także wykona performens – odtworzy kształt swojej jaskini własnym ciałem, pokonując jej krętą i ciasną drogę z pamięci.
Spotkanie jest częścią semestralnego projektu badawczego realizowanego przez studentki Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich w ramach pracowni Badań Artystycznych.
Podsumowanie projektu i otwarcie wystawy studentek WBASK odbędzie się w czerwcu w Muzeum Ziemi, więcej informacji wkrótce. Zapraszamy serdecznie!
Autor zdjęcia: Mikolaj Szpaczyński

Spotkanie otwarte dla całej społeczności ASP oraz osób zainteresowanych spoza Akademii

Mikołaj Szpaczyński (ur. 1989)
Artysta wizualny, absolwent malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2017), obecnie doktorant na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, rzeźbą i działaniami w przestrzeni. Jego prace są zapisem doświadczania przyrody poprzez własne ciało. Częstym motywem powracającym jest upadek, poddawanie się przyrodzie, sile grawitacji. Laureat wyróżnień w konkursie Młode Wilki (2016), oraz w 13 Konkursie Gepperta (2020). Uczestnik 13 edycji festiwalu Narracje (2022). Autor wystaw indywidualnych: Uziemienie w galerii Szarej w Katowicach (2017), Bez ustanku w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2019), Ciąg Dalszy w BWA w Katowicach (2021), Bajka w BWA w Bydgoszczy (2022).